Zimování

Hibernace / Zimní spánek

Základem zimování želv je pozvolný pokles teploty a světla až na hodnoty vhodné pro zimní spánek a následně pozvolný vzestup na hodnoty, které jsou vhodné pro aktivní období.

Nebojte se zimovat!

ZAČÍNÁME SE ZIMOVÁNÍM

18 - 10°C

Zimování je pro subtropické druhy želv nesmírně důležitý proces, který vychází z jejich přirozenosti. Napomáhá správnému vývinu těla a udržuje želvy zdravé a vitální. Zimní spánek neboli hibernace je adaptační proces, který některým živočichům umožňuje přežít náročná období v sezónním prostředí snížením energetického výdeje v období chladu a nedostatku potravy.

Pokud s chovem želv začínáte a vybrali jste si zimující druh želvy, myslete na to, že u čerstvě vylíhnutých mláďat, která váží jen několik gramů, je zimování velice obtížné a patří do rukou zkušených chovatelů. Proto nabízím želvy již minimálně jednou zimované, u kterých mám jistotu, že je můžete zimovat i vy. Strach o vaše milované však budete mít každoročně, bohužel i to k chovu želv patří. Nikdy nezimujte oslabené nebo dokonce nemocné zvíře, a stejně tak nedoporučuji zimovat želvy, u kterých neznáte jejich zdravotní stav (pokud jste je například získali těsně před zimou).

Začínáme se zimováním v teráriu

Mám želví mládě

Tyto informace jsou především pro ty z vás, kteří máte želvičky z mého chovu a chystáte se poprvé zimovat. Taková želvička má za sebou už jeden měsíc zimování v prosinci loňského roku a doposud žila v teráriu. Nyní budete zimovat minimálně 2 měsíce. Které zimní měsíce to budou je vlastně na vás. Někdy stačí želvy jen pozorovat a uvidíte sami, že chtějí odpočívat. Zůstávají zahrabané, málo žerou, jsou pomalejší. V takovém případě přestaňte s želvami manipulovat a nechte je v klidu. Začíná proces příprav na zimu! :-) Oproti želvám, které žijí celoročně venku, nejsou ty domácí vůbec otužilé, proto musíme dbát zvýšené opatrnosti a postupovat velice pomalu.

Kromě toho, že jste již možná přizpůsobili délku svícení UVB zářivky na kratší den, začněte výměnou tepelné žárovky za žárovku se slabším výkonem - ze stávajících 40 Wattů na 25 Wattů. Po pár dnech na spínacích hodinách této tepelné žárovky začněte postupně ubírat dobu svícení, a to po 15 minutách každých pár dnů až do úplného vypnutí žárovky. UVB zářivku nechte stále v provozu. Pokud jste již postupně zkrátili svícení podle denních říjnových nebo listopadových hodnot, mám radost, děláte správně. Jakmile bude tepelný zdroj vypnutý, začněte totéž dělat i s UVB světlem. Po celou dobu želvu normálně krmte až do doby, než sama přestane jíst. Terárium stále pravidelně roste, ideálně však nyní studenou vodou z lednice, nikoli vlažnou vodou. Jestliže se želva během krácení světla zahrabe, tak ji v žádném případě neprobouzejte a nekoupejte. Pokud máte už v době krácení světla možnost dát terárium nebo připravenou bedýnku s želvou na chladnější místo (mezi 10-18°C), určitě neváhejte a umístěte ji tam. Někdy stačí nechat v jedné místnosti déle otevřenou větračku a teploty v místnosti klesnou na 15-18°C v závislosti na venkovních teplotách. Určitě najdete způsob jak pozvolný pokles zařídit. Já tímto způsobem probouzím v technické místnosti mláďata během ledna, kde se mi daří regulovat okenní větračkou teploty mezi 12-19°C. Pokud se vaše želva během tohoto procesu nezahrabala, ale je pomalejší, je také vše v pořádku. Během aktivní sezóny zalézala do teplého a vlhkého prostředí substrátu kde jí bylo příjemně. Nyní kdy je teplota všude stejná, nemusí mít tuto potřebu. Pokračujte s pozvolným poklesem teplot a světla až do úplného odstavení obou světel a po týdnu její neaktivity přesuňte želvu do zimoviště o teplotách 3-6°C (min.1°C - max.9°C). Může se však stát, že i po několika dnech při teplotách mezi 10-18°C želva stále nespí. Zkuste ji pak z těchto teplot vždy na noc přesunout do lednice (6°C).

Začínáme se zimováním ve venkovním výběhu

Mám želví boudu

Pokud jste měli svou želvu ve venkovním výběhu a ona vám na přelomu září a října přestala jíst, tak:
1. Nechte ji v klidu. Buď si zalezla do předem připravené želví boudy nebo se zahrabala někde venku. Pokud je v boudě, můžete být v klidu do prvních mrazíků, při kterých ji jen přesunete do zimoviště. Jedná se o nejideálnější a léty ověřený způsob zazimování želv v našich klimatických podmínkách. Pokud není v boudě, pečlivě sledujte kde se vám ve výběhu zahrabala, ať si ušetříte nervy při hledání, popř. ještě větší nervy s čekáním jestli se vám na jaře vyhrabe. Mně takto "ztracené a nenalezené" želvy vždy úspěšně přečkaly zimu i při -15°C, ale rozhodně tomu tak nemuselo být. Jedna takto přírodně zimovaná pětiletá želva se mi vyhrabala ve výběhu například až 25. dubna, takže nepanikařte, až do půlky května tak máte ještě šanci se s ní znovu shledat. V žádném případě však neberte do ruky rýč a raději pečlivě kousek po kousku hledejte lehce rozhrabaný povrch. Je to zkušenost, kterou si zažil asi každý chovatel :-)
2. Zpanikařili jste a dali želvu raději domů, či zimovat z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete:

a) želva se zahrabala - nechte vypnutá všechna světla a dopřejte jí započatý odpočinek. Nastal u ní již proces příprav na zimu.

b) želva je stále aktivní - nechte nastavení domácí ubikace na zimních hodnotách a spíš zkuste ještě více pozvolna během zimy snižovat světlo podle podmínek venku.

V momentě kdy želva omezí jídlo a přestane vycházet z úkrytu, dopřejte jí odpočinek. Vždy je důležité sledovat její chování a vyjít vstříc jejím potřebám. A není třeba mít strach, že nám želva nejí, pokud máme tepelný zdroj vypnutý. Pokud budete želvu vysokými teplotami a světlem nutit k aktivitě během zimních měsíců, hrozí želvě na jaře deprivace.

Zimujeme

3 - 6°C

Pro samotné zimování zvolte dostatečně velkou plastovou bedýnku s víkem. Pokud máte ve sklepě nebo v garáži světlo, doporučuji bedýnku z neprůhledného materiálu. Místo víka můžete použít pevnou síť, nebo vyvrtejte otvory pro přístup vzduchu. Jde především o to, aby se k želvě přes zimu nedostali hlodavci a zároveň měla přístup čerstvého vzduchu. Jako substrát pro zimování používám navlhčené hobliny, které neplesnivějí a drží vlhkost, takže želva nebude na jaře dehydrovaná. Můžete použít i namíchanou směs písku a zeminy, popř. lignocelu, ale tento substrát se z mé zkušenosti udržuje velice těžko vlhký a sterilní. Kupuji ho jen pro želvy stepní, které obyčejně snesou nižší vlhkost a vyžadují být zahrabané. I tak volím profi terra substrát, který neobsahuje spóry plísní, žížaly aj. Navrch dávám dubové listí. Než svou želvu do bedýnky vložíte, nechte hobliny nejprve v zimovišti nebo v lednici vychladit. V boudách nebo zimovacích bednách můžete použít také jako izolaci slámu nebo zmíněné dubové listí. Nikdy ne seno, jelikož velice rychle plesniví.

Na začátku zimování si želvu můžete zvážit a někdy v půlce zimování převážit. Pokud zjistíte, že je úbytek váhy vyšší než 20%, doporučuje se zimování předčasně ukončit. Myslete ale na to, že želva se při přípravách na zimování zbavuje přebytečné vody, která se do tohoto úbytku nepočítá. Každopádně ale platí, že želvu rušíme jen minimálně a na velice krátkou dobu.

Probouzíme

10 - 35°C

Probouzení ze zimního spánku probíhá stejným způsobem jako připrava na zimování, jen v opačném pořadí. Starší a dospělé jedince, které již chováme celoročně venku, přesuneme podle předpovědi počasí do zateplené boudy. Předpověď začneme sledovat na začátku měsíce března. Pokud se noční teploty pohybují nad nulou, není se čeho bát. Pokud máme boudu zateplenou, želvě nehrozí žádné nebezpečí ani při nečekaném ranním poklesu teplot pod bod mrazu. Pokud jsou hlášeny mrazíky (do půlky května zcela běžné), zkontrolujte, že máte na noc želvy zpět v boudě a pro jistotu boudu i zavřete.

Želvičky co půjdou zpátky do terárií probouzíme dříve, podle jejich stáří.
1. rok - 1 měsíc (želva stará 4-6 měsíců)
2. rok - 2 měsíce (želva stará rok a půl)
3. rok - 3 měsíce
4 .rok - 4 měsíce i déle

Bedýnku s želvou a hoblinami, ve kterých je zahrabaná, přemístěte do prostoru vyšších teplot, jako v případě příprav na zimování (10-18°C). V této místnosti předem vypněte topení a otevřete okna. Postupně okna zavírejte na noc nebo je nechte otevřená pouze na větračku, a za nějaký čas pomalu pouštějte i topení. Pokud jsou hobliny suché, prolejte je studenou vodou. Zhruba po týdnu (někdy i dřív) začne želva vylézat na povrch. V tu dobu ji můžete přesunout do terária, kde je pokojová teplota. Nyní je důležité mít prostor terária opravdu vlhký, až mokrý. Želvu můžete také poprvé vykoupat, ale raději doporučuji jen důkladně rosit. V žádném případě želvu nekoupejte ve vlažné nebo teplé vodě a nedávejte jí pod zapnutou žárovku! A také dejte pozor na to, zda nemáte terárium příliš blízko u topení. Postupně v odstupu několika dní začněte s denním svícením, na které se pro začátek hodí vysvícené UVB zářivky z předchozích let, které nevyhazujte a uschovejte si je pro tyto účely. Teprve po tom, co bude plně hřát výhřevná žárovka, podáme želvě první krmení. Může se běžně stát, že i poté zůstane želva zahrabaná a málo aktivní. Dejte jí čas a nikdy se jí nesnažte probudit násilím. Voda a vlhkost je při probouzení důležitým faktorem úspěchu, jelikož želva může být po zimování dehydrovaná. Já svá mláďata ráno i večer kropím vodou a koupu jen krátce až v době, kdy jsou již plně aktivní.

Poprvé do venkovního výběhu

Pokud se chystáte dát svou želvu poprvé do venkovního výběhu, myslete na to, že taková želva není vůbec otužilá. Proto doporučuji počkat až na druhou půlku května, kdy noční teploty nebudou klesat pod 10°C. Týden předtím začněte krátit výhřevnou žárovku na minimum, abyste želvu připravili na ochlazení, které ji během nocí venku čeká. Doporučuji si vybrat spíše zatažený den pod mrakem a raději večer. Želvu vždy umístěte do boudy. Bude si tak lépe pamatovat, kam se později může vrátit do bezpečí.

Doba zimování v Berouně

Přeji všem (želvám i vám) klidné zimování.