Strava

v sezóně / mimo sezónu

V sezóně jsou základem stravy želv až z 90% čerstvé planě rostoucí rostliny - především tedy pampeliška, jetel a jitrocel. Mimo sezónu tvoříme želvám míchanici z vnějších listů pekingského zelí, mrkve a nastříhaného sena doplněnou např. o polníček a rukolu.

STRAVU DĚLÍME NA ZÁKLADNÍ A DOPLŇKOVOU


ZÁKLADNÍ STRAVA

90%

Návod na krmnou dávku nelze učit. Záleží na ročním období, teplotě, nebo tlaku vzduchu. Faktorů které ovlivňují apetit želv je mnoho. V přírodě platí, že pokud se na pár dní ochladí nebo je deštivo, želvy nejí i několik dní. Takže se nemusíte bát pokud si i želva v testudáriu na pár dní zaleze a nebude jíst.

1.

Základní strava v sezóně

Venku se zelená, luční bylinky jsou skvělá volba!

Autor ilustrací: Květoslav Hísek

2.

Základní strava když venku nic neroste

Spokojené bříško želvy i mimo sezónu.

Běžně dostupné zelené saláty. Ne všechny jsou vhodné z důvodu obsahu šťavelanů nebo špatného poměru vápníku a fosforu.

Zelí čínské, Salát římský, kapusta, čekanka, polníček, rukola

DOPLŇKOVÁ STRAVA

10%

Strava želv by měla být pestrá, včetně sezónních plodů. V létě můžete želvám nabízet sezóní ovoce jako je třeba meloun, který je pro želvy dobrým zdrojem vody. Na podzim můžete želvám dávat jablka, která jsou chutná a obsahují vitamíny a vlákninu.

Vápník a živočišná strava

Nedílnou součástí jídelníčku želv jsou rostliny bohaté na vápník. Pěstujte nebo sbírejte rostliny na půdách bohatých na vápník. Na zimu můžete také želví výběh posypat dostatečným množstvím vápence. V testudáriu stačí volně položený kousek sépiové kosti nebo převařených slepičích skořápek. Vápník v prášku (CaCO3) želvám na potravu nesypte! Toto je vhodné například jen u dospělých samic v období kladení vajíček. Mladé exempláře sice předávkovat nemůžete, ale hrozí že se jim v trávicím traktu vytvoří kamená usazenina a ucpe jim zažívací ústrojí. U doplňků stravy platí, pokud želva bude cítit nedostek nějakých látek, sama si je ve výběhu najde.

Suchozemské želvy nejsou lovci, takže jsou z podstaty bíložraví tvorové. Ovšem v přírodě mají také příležitost obohacovat svůj jídelníček živočišnými složkami. Mohou se živit například hmyzem, trusem jiných zvířat, po dešti zakousnout žížalu nebo hlemýždě. My jim tyto látky můžeme dopřát v podobě sušených rybiček bohatých na minerální látky, granulemi nebo krevetkami. Tyto živočišné doplňky jim dodávají další nutriční hodnoty. Je však důležité zajistit, aby v želvím jídelníčku byly vždy rostlinné složky, které tvoří jejich hlavní zdroj potravy. A tyto doplňky byly podávány v minimálním množství jednou za čas.

Na co si dát pozor!

0%

Vyhýbejte se rostlinám s vysokým obsahem kyseliny šťavelové. Mějte také na paměti, že některé rostliny bohaté na vápník mohou také obsahovat tyto šťavelany nebo oxaláty, které mohou při nadměrném podávání ovlivnit vstřebávání vápníku. Např. špenát, rebarbora nebo šťovík.

Aby želva byla schopná správně trávit potravu, musíte jí umožnit se vyhřát na fyziologickou teplotu. Pod tepelnou žárovkou by mělo být mezi 30-40 stupňi Celsia.

Zároveň pozor na to kde želvičkám trháte bylinky. Pampelišky vytrhané z chodníku dříve ošetřeném pesticidy je mohou obsahovat a želva by vám mohla onemocnět nebo zhynout.

Kalcium v prášku do jídelníčku malých želv nepatří. Posypáním stravy v krátkých intervalech želvu nutíte toto kalcium pozřít spolu se základní stravou. Převápnění se může projevit vyvořením usazeniny v trávicím traktu želvičky, který ale bude mít želva problém vyloučit. Sypaný vápník je vhodný pouze v období kladení vajec pro dospělé samice, které vydají velké množství vápníku na tvorbu želvích vajíček. Bohatě postačí volně pohozený úlomek sépiové kosti nebo pastarizovaných skořápek od slepic. Želvička si v případě potřeby kousne.

TIPY A RADY:

Jestli jedete na víkend pryč a nemáte zajištěné hlídání, vypněte výhřevnou žárovku. Substrát prolijte vodou a prostor testudária zaroste. Želvičku před odjezdem vykoupejte a misku s vodou nechte raději prázdnou, kvůli množení bakterií. Do misky na stravu dejte seno (hlad je nejlepší kuchař) a lehký čerstvý salát který snadno uschne a nezplesnivý.

Do výběhu želvičce vysejte pampelišky, jetel a jitrocel.
Z keřů je vhodný zahradní ibišek, jehož květy želvy opravdu milují.

Na webu The Tortoise Table je k dispozici široká databáze rostlin vhodných pro želvy.
www.thetortoisetable.org.uk

Přeji všem (želvám i vám) dobrou chuť! :-)